Themes - Twenty Twenty-One - en to hi_IN translation catalogue (144 entries)

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;डैफ़ोडिलस&#8221;बर्थे मोरिसोट द्वारा

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;इन धी बोइस डे बोलोग्ने&#8221; बेर्थे मोरिसॉट द्वारा

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;प्लेइंग इन धी सैंड&#8221;बेर्थे मोरिसॉट द्वारा

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;रीडिंग&#8221; बर्थे मोरिसोट द्वारा

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#८२२०;रोजेज ट्रेमिएरेस&#८२२१; बर्थे मोरिसोट द्वारा

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#८२२०;सेल्फ पोट्रैट&#८२२१;बर्थे मोरिसोट द्वारा

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;द गार्डन एट बाउगिवल&#8221; बर्थे मोरिसोट द्वारा

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;विला विथ ऑरेंज ट्री, नाइस&#8221;बेर्थे मोरिसॉट द्वारा

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
hi_IN: &#8220;यंग वुमन इन मौवे&#8221; बेर्थे मोरिसॉट द्वारा

en: 1 comment
hi_IN: 1 टिप्पणी

en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
hi_IN: <span class="post-title">%s</span><span class="meta-nav">में प्रकाशित</span>

en: A new portfolio default theme for WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस के लिए एक नया पोर्टफोलियो डिफ़ॉल्ट थीम

en: Add widgets here to appear in your footer.
hi_IN: फूटर में विजेट दिखाने के लिए यहाँ डालें।

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
hi_IN: शीर्षकहीन

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
hi_IN: 1800 के दशक के अंत में बर्थे मोरिसोट द्वारा चित्रित सुंदर उद्यान

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
hi_IN: बर्थे मोरिसोट<br>(फ़्रेंच, 1841-1895)

en: Black
hi_IN: काला

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
hi_IN: बाईं ओर एक बड़ी छवि और दाईं ओर एक शीर्षक वाला एक मीडिया और टेक्स्ट ब्लॉक। शीर्षक के बाद एक विभाजक और एक विवरण पैराग्राफ आता है।

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
hi_IN: 3 कॉलम वाला एक ब्लॉक जो संपर्क जानकारी और सोशल मीडिया लिंक प्रदर्शित करता है।

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
hi_IN: सोशल नेटवर्क और ईमेल पते के लिंक के बाद एक विशाल टेक्स्ट।

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
hi_IN: थंबनेल चित्रों के साथ प्रोजेक्ट सूची।

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
hi_IN: बाईं ओर एक बड़ी छवि वाला एक मीडिया और टेक्स्ट ब्लॉक और दाईं ओर बॉर्डर वाले फ़्रेम वाला एक छोटा ब्लॉक।

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
hi_IN: दो छवियों और एक टेक्स्ट विवरण के साथ एक ओवरलैपिंग कॉलम ब्लॉक।

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
hi_IN: एक ओवरलैपिंग कॉलम ब्लॉक में तीन चित्र।

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
hi_IN: 123 मुख्य गली

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
hi_IN: ‎123-456-7890

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
hi_IN: कैम्ब्रिज, एमए, 02139

en: Blue
hi_IN: नीला

en: Borders
hi_IN: किनारे

en: By %s
hi_IN: %s द्वारा

en: Categorized as %s
hi_IN: %s के रूप में वर्गीकृत किया गया है

en: Close
hi_IN: बंद करे

en: Colors & Dark Mode
hi_IN: रंग और डार्क मोड

en: Comments are closed.
hi_IN: टिप्पणियाँ बंद हैं।

[ctx: Comments title]
en: %s comment | %s comments
hi_IN[0]: %s टिप्पणी
hi_IN[1]: %s टिप्पणियाँ

en: Contact information
hi_IN: संपर्क जानकारी

en: Continue reading %s
hi_IN: %s पढ़ना जारी रखें

[ctx: Customizer control]
en: Background color
hi_IN: पृष्ठभूमि का रंग

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
hi_IN: डार्क मोड को एक बटन से भी चालू और बंद किया जा सकता है जिसे आप पृष्ठ के निचले कोने में पा सकते हैं।

en: Dark Mode support
hi_IN: डार्क मोड सपोर्ट

en: Dark Mode: %s
hi_IN: डार्क मोड: %s

en: Dark gray
hi_IN: गहरा धुमैला

en: Display Site Title & Tagline
hi_IN: साइट का शीर्षक और टैगलाइन प्रदर्शित करें

en: Dividers
hi_IN: विभाजक

en: Dribbble
hi_IN: ड्रिबर्बल

en: Edit %s
hi_IN: %s संपादित करें

en: Excerpt Settings
hi_IN: अंश सेटिंग्स

en: Extra large
hi_IN: ज्यादा बड़ा

en: Extra small
hi_IN: ज्यादा छोटा

en: Footer
hi_IN: फुटर

en: Frame
hi_IN: ढांचा

en: Full text
hi_IN: पूरा टेक्स्ट

en: Gigantic
hi_IN: महाकाय

en: Gray
hi_IN: धुमैला

en: Green
hi_IN: हरा

en: Green to yellow
hi_IN: हरा से पीला

en: Huge
hi_IN: विशाल

en: In the Bois de Boulogne
hi_IN: ब्वा दे बूलोग्ने में

en: Instagram
hi_IN: इंस्टाग्राम

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
hi_IN: ऐसा लगता है कि इस एड्रेस पर कुछ नहीं था। कृपया दोबारा खोजने का प्रयास करें?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
hi_IN: ऐसा प्रतीत होता है कि हम वह नहीं ढूंढ पाए जिसके लिए आप खोज रहे हैं। शायद खोजना मदद कर सके।

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
hi_IN: प्रदर्शित पोस्ट

en: Large
hi_IN: बड़ा

en: Large text
hi_IN: बड़ा टेक्स्ट

en: Learn more about Dark Mode.
hi_IN: डार्क मोड के बारे में और अधिक जानें।

en: Leave a comment
hi_IN: टिप्पणी करे

en: Let&#8217;s Connect.
hi_IN: कनेक्ट करते हैं।

en: Links area
hi_IN: लिंकस क्षेत्र

en: Media and text article title
hi_IN: मीडिया और टेक्स्ट लेख का शीर्षक

en: Menu
hi_IN: मेनू

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
hi_IN: नए<span class="nav-short">पोस्टस</span>

en: Newer comments
hi_IN: नई टिप्पणियाँ

en: Next post
hi_IN: अगला पोस्ट

en: Normal
hi_IN: सामान्य

en: Nothing here
hi_IN: यहाँ कुछ भी नहीं है

en: Off
hi_IN: ऑफ

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
hi_IN: पुराने <span class="nav-short">पोस्टस</span>

en: Older comments
hi_IN: पुरानी टिप्पणियाँ

en: On
hi_IN: ऑन

en: On Archive Pages, posts show:
hi_IN: पुरालेख पृष्ठों पर, पोस्ट दिखाई देती हैं:

en: Open menu
hi_IN: मेनू खोलें

en: Orange
hi_IN: केसरी

en: Overlap
hi_IN: ओवरलैप

en: Overlapping images
hi_IN: चित्रों का ओवरलैपिंग

en: Overlapping images and text
hi_IN: ओवरलैपिंग छवियाँ और टेक्स्ट

en: Page
hi_IN: पृष्ठ

en: Page %
hi_IN: पृष्ठ %

en: Playing in the Sand
hi_IN: प्लेइंग इन द सैंड

en: Portfolio list
hi_IN: पोर्टफोलियो लिस्ट

[ctx: Post password form]
en: Enter
hi_IN: एंटर

[ctx: Post password form]
en: Password
hi_IN: पासवर्ड

[ctx: Post password form]
en: Submit
hi_IN: सबमिट करें

en: Previous post
hi_IN: पिछला पोस्ट

en: Primary menu
hi_IN: मुख्य मेनू

en: Proudly powered by %s.
hi_IN: गर्व से %s द्वारा संचालित।

en: Published %s
hi_IN: प्रकाशित %s

en: Published in %s
hi_IN: %s में प्रकाशित

en: Purple
hi_IN: बैंगनी

en: Purple to red
hi_IN: बैंगनी से लाल

en: Purple to yellow
hi_IN: बैंगनी से पीला

en: Reading
hi_IN: पढ़ना

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
hi_IN: अपनी पहली पोस्ट को प्रकाशित करने के लिए तैयार हैं? <a href="%s">यहाँ से शुरुआत करें</a>।

en: Red
hi_IN: लाल

en: Red to purple
hi_IN: लाल से बैंगनी

en: Red to yellow
hi_IN: लाल से पीला

en: Results for "%s"
hi_IN: "%s" के लिए परिणाम

en: Roses Trémières
hi_IN: रोजेज ट्रेमिएरेस

en: Search&hellip;
hi_IN: खोजें&hellip;

en: Secondary menu
hi_IN: माध्यमिक मेनू

en: Skip to content
hi_IN: सामग्री पर जाएं

en: Small
hi_IN: छोटा

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hi_IN: क्षमा करें, लेकिन आपके खोज शब्दों से कुछ भी मेल नहीं खाता। कृपया कुछ अलग कीवर्ड के साथ फ़िर से कोशिश करें।

en: Suggested text:
hi_IN: सुझावित टेक्स्ट:

en: Summary
hi_IN: सारांश

en: Tagged %s
hi_IN: टैग किया गया %s

en: The Garden at Bougival
hi_IN: बूजिवाल के बगीचे

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
hi_IN: ब्लॉक पैटर्नस जोड़ें

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
hi_IN: सहायता फोरम देखें

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
hi_IN: ब्लॉकस के साथ अपनी वेबसाइट बनाएं

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
hi_IN: अपनी तस्वीरो को फ़्रेम करें

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
hi_IN: मदद की ज़रूरत है?

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
hi_IN: ओवरलैप कॉलमस

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
hi_IN: थीम दस्तावेज़ पढ़ें

en: Thick
hi_IN: मोटा

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
hi_IN: यह सामग्री पासवर्ड से सुरक्षित है. देखने के लिए कृपया पासवर्ड दर्ज करें।

en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
hi_IN: इस थीम में वर्डप्रेस 5.3 या नए की आवश्यकता है। आप संस्करण %s चला रहे हैं। कृपया अपग्रेड करें।

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
hi_IN: डार्क मोड सेटिंग्स का प्रयोग करने के लिए, एक हल्के बैकग्राउंड कलर का चयन करें।

en: Twenty Twenty-One
hi_IN: ट्वेंटी ट्वेंटी-वन

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
hi_IN: डार्क मोड समर्थन सक्षम होने पर ट्वेंटी ट्वेंटी-वन लोकलस्टोरेज का उपयोग करता है।

en: Twitter
hi_IN: ट्विटर

en: Two images showcase
hi_IN: दो तस्वीरों का शो-कैस

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
hi_IN: पूर्ण आकार

en: View all of %s's posts.
hi_IN: %2$s के सभी पोस्ट देखें।

en: Villa with Orange Trees, Nice
hi_IN: नाइस में संतरे के पेड़ों वाला विला

en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
hi_IN[0]: हमें आपकी खोज का %d परिणाम मिला।
hi_IN[1]: हमें आपकी खोज के लिए %d परिणाम मिले।

en: White
hi_IN: सफेद

en: Yellow
hi_IN: पीला

en: Yellow to green
hi_IN: पीले से हरा

en: Yellow to purple
hi_IN: पीले से बैंगनी

en: Yellow to red
hi_IN: पीले से लाल

en: Young Woman in Mauve
hi_IN: मौवे में युवा महिला

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
hi_IN: https://hi.wordpress.org/themes/twentytwentyone/

[ctx: submit button]
en: Search
hi_IN: खोजे

en: the WordPress team
hi_IN: वर्डप्रेस टीम
